دوخت عروسک  دوخت عروسک های پارچه ای bindawood Fabric Doll Making22

عروسکهای پارچه ای برای کودکان  و حتی بزرگتر ایده بسیار مناسبی به نظر می رسند زیرا که نرم و سبک بوده و به راحتی قابل جابجایی و شستشو هستند.

وسایل مورد نیاز:
پارچه پشمی
لوازم خیاطی (شامل نخ و سوزن و…)
چرخ خیاطی (اختیاری)
پلی استر (نوعی الیاف مصنوعیه – برای پر کردن داخل عروسک)
قیچی

طرز تهیه:
قدم اول برای ساخت یک عروسک پارچه ای، کشیدن شکل آن روی کاغذ است . در ابتدا شکل عروسکی را که می خواهید بسازید، در ذهنتان مجسم کنید و بعد روی کاغذ بکشید. سپس اطرافش را با قیچی ببرید و طرح را از توی کاغذ دربیارید.
دوخت عروسک پارچه ای  دوخت عروسک های پارچه ای bindawood Fabric Doll Making1 پارچه را از وسط تا کنید تا دولایه بشود. (برای محکم شدن آن می توانید از چند عدد پونز استفاده کنید )
طرح کاغذی را رویش بزارید و با مداد دورش را بکشید.
حالا اگر کاغذ را بردارید، باید طرح عروسک روی پارچه دیده شود.
دوخت عروسک پارچه ای  دوخت عروسک های پارچه ای bindawood Fabric Doll Making7 بعد از انتقال طرح مورد نظر روی پارچه نوبت این میرسد که دو لایه پارچه رو به هم بدوزیم. اگر یک چرخ خیاطی دارید به کمک آن این کار را انجام دهید. اگر ندارید با حوصله یک جا بشینید و بدوزید.
از یک قسمت شروع کنید و دور طرح را بدوزید. یادتون نرود که در انتها یک قسمت ۲ تا ۴ سانتی متری باز بزارید تا از آن طریق بتوانیم پلی استر رو داخل پارچه فرو کنیم.
دوخت عروسک پارچه ای  دوخت عروسک های پارچه ای bindawood Fabric Doll Making6
حالا با قیچی دور خط دوخت رو ببرید تا عروسک از پارچه جدا بشه:
دوخت عروسک پارچه ای  دوخت عروسک های پارچه ای bindawood Fabric Doll Making5 باید سطح رویی را که جای دوخت دارد یبرید داخل و سطح داخلی رو بیارید بیرون. برای این کار هم از همان چند سانتی که باز گذاشتیم، استفاده می کنیم.
دوخت عروسک پارچه ای  دوخت عروسک های پارچه ای bindawood Fabric Doll Making4 حالا زمان آن رسیده که داخل عروسک را پر کنید. برای این کار مواد زیادی وجود دارد. پلی استر، شن، ماسه، سنگ ریزه و خیلی چیزای دیگه. برای دفعه اول، پلی استر مناسب تر است.
دوخت عروسک پارچه ای  دوخت عروسک های پارچه ای bindawood Fabric Doll Making3
از قسمت باز گذاشته شده، مواد رو داخل عروسک بریزید تا جایی که حسابی پر و سفت بشه. در آخر شکاف رو بدوزید تا مواد خارج نشود.
ظاهر کلی عروسک ما درست شده و فقط چشم و دهانش باقی مانده است. با چند تیکه پارچه و نخ و سوزن خیلی راحت می توانید این کار را انجام بدید.
دوخت عروسک پارچه ای  دوخت عروسک های پارچه ای bindawood Fabric Doll Making2

دیدگاه بگذارید