انتخاب هوشمندانه لباس پارچه چگونه می توان هوشمندانه پارچه های مسافرتی را انتخاب کرد؟ Wrinkle clothes

می خواهید سفری راحت و آسوده داشته و حین سفر لباس های بدون چروک داشته باشید؟
در اینصورت پارچه های خود را خردمندانه انتخاب کنید. در صورت انتخاب پارچه های درست و مناسب، می توانید بلوز، شلوار یا دیگر لباس های خود را لوله کرده، آن را داخل گوشه چمدان گذاشته و امیدوار باشید که پس از رسیدن حتی قابل پوشیدن در مجلس خواهد بود!

کمی تبحر و دانش پیرامون الیاف و بافت و پارچه به شما کمک می کند تا بهترین لباس ها را برای مقصد و سفر خود انتخاب کنید تا اینگونه علاوه بر گرم یا خنک نگه داشتن شما، همچنان بدون چروک نیز حفظ شوند.

به عنوان مثال، من دو جفت شلوار مشکی تابستانی دارم. یکی 100٪ پنبه است و در پایان روز ظاهر آن طوری می شود که انگار تمام طول روز پوشیده شده است. شلوار دیگر 94٪ پنبه بوده و 6٪ اسپندکس است که من آن را برای سفر بیشتر ترجیح می دهم – اسپندکس “کشش راحتی” و بازیابی بعد از چروک را افزایش می دهد، بدین صورت من می توانم این شلوار را چندین بار در طول سفر بدون آن که ظاهر پوشیده شده و خسته ای به خود بگیرد بپوشم.

پارچه های مسافرتی راحت و بدون نیاز چندان به رعایت نکات نگه داری

بافتنی ها در راحتی و انعطاف پذیری شکست ناپذیرند. آنها را می توان به صورت موفقیت آمیزی لوله کرد. بافتنی ها چروک کمتری نسبت به اکثر پارچه های بافته شده بر می دارند. پارچه های استرچ با اسپندکس بیشتر شبیه یک پارچه کشباف عمل می کنند و نه یک پارچه بافتنی.

پارچه های نرم معمولا کمتر از پارچه های ترد و خشک چروک می شوند. پارچه های مواد مصنوعی قابل شستشو ، بعد از شستشو به خوبی باز شده و چروک نمی شوند، راحت بوده و دارای مراقبت آسان هستند. بسیاری از الیاف مصنوعی جدید رطوبت را جذب کرده و از بدن شما دور می کنند. از این رو حتی برای سفرهای ماجراجویانه نیز خنک و راحت هستند. بسته بندی و پیچیدن پارچه های با چروک ذاتی و عمدی که در خود آنهاست، از قبیل پارچه کرپ ابریشم مصنوعی و یا تور پنبه ای، به احتمال فراوان چروکی در پی نخواهد داشت.

الیاف و مواد اولیه پارچه
پارچه پارچه چگونه می توان هوشمندانه پارچه های مسافرتی را انتخاب کرد؟ Natural fibers

مقاله را تا به انتها بخوانید تا متوجه شوید کدام یک از الیاف جهت نگه داری و مسافرت راحت ترین و آسان ترین نوع هستند، کدامیک را می توان برای آب و هوای گرم انتخاب کرد و کدامیک شما را خنک نگه می دارد.

الیاف طبیعی

پشم:
این الیاف، به جز آب و هوای گرم شدید و یا گرم و شرجی، عایقی عالی و پارچه ای تمام فصل هستند. پشم هوای گرم را در خود نگه داشته و رطوبت را حفظ نمی کند و بدین ترتیب شما را گرم نگه می دارد؛ بعبارتی پشم رطوبت را از پوست شما جذب کرده تا سرد و خنک و خشک شود. پشم “مرینوس” پشمی با وزن سبک و گرم بوده و بعد از بسته بندی و پیچیدن کوچک می شود. نکته: یک ژاکت یا گرمکن پشم گوسفند مرینوس، لباسی کامل بعنوان یک لایه و روانداز در هر نوع آب و هوایی بوده و مسافران ماجراجو عاشق حس راحت پشم نازک مرینوس برای لایه های زیرین هستند.

پنبه:
پنبه از پارچه های محبوب در سفر است. پرطرفدار در شلوار جین، تی شرت و یقه اسکی. با این حال، این نوع لباس ها هنگامی که از ترکیب (پنبه، پلی استر یا پنبه، لیکرا) ساخته می شوند راحت تر هستند. آنها در برابر چروک مقاوم بوده و به راحتی شسته و خشک می شوند. همچنین بخش های مقاوم در برابر چروک که به پنبه اعمال می شوند نیز تاثیر کاهشی بر روی میزان چروک دارند.
توجه: من عاشق مسافرت با پیراهن بدون اتوی سفید خشک و ترد هستم… نکته منفی اینجاست که آنها قابلیت مطلوب تنفسی را در آب و هوای مرطوب و شرجی ندارند.

لنین:
خنک و راحت حتی در گرم ترین و شرجی ترین آب و هوا. لنین عرق را جذب کرده، به بدن نمی چسبد و به سرعت خشک می شود… اما چروک بر می دارد!
نکته: بدنبال پارچه های لنینی باشید که با دیگر الیاف راحتی ترکیب شده باشند، بدین صورت پارچه هایی ساخته می شوند که کمتر چروک می خورند.

ابریشم:
لوکس بوده و با این حال با دوام و مقاوم در برابر چروک است. ابریشم هم عایق و گرم بوده و هم سبک وزن است. (من هنوز زیرپوش ابریشمی خود را که سالها زیر یک بلوز در آب و هوای خنک می پوشیدم در کوله خود می گذارم.) لباس ها و بافت های ابریشم با وزن سنگین تر و یا ابریشم قابل شستشو (از پیش پردازش شده برای جبران آب رفتگی) عملکرد فوق العاده ای در سفر دارند. لباس های ابریشمی سبک وزنی را که باید در حالت خشک تمیز کرد را در خانه گذاشته و با خود نبرید، آنها به رعایت نکات نگه داری بالایی نیاز داشته و مشکل ساز هستند.

الیاف مصنوعی

اکثر الیاف ساخته شده توسط انسان دارای ویژگی ها و ترکیبات و خواص مسافرتی بسیار خوبی هستند:

ابریشم مصنوعی یا ریون:
ساخته شده از خمیر چوب مخصوص کاغذسازی. ریون دارای افتادگی بوده و نرم است، دارای خاصیت جذب بسیار خوبی است و از پارچه لنین و پنبه خنک تر است.
®Tencel یک نام تجاری محبوب برای ریون تکونولوژی بالاست. ممکن است هنگام بسته بندی کردن و پیچیدن چروک شود، اما هر گونه چروک آن به سرعت باز می شود.

نایلون:
محکم بوده، براحتی شسته و به سرعت خشک می شود ، کثیفی و خاک به آن نمی چسبد. با این حال، خاصیت جذبِ رطوبتِ کم آن باعث می شود که در آب و هوای شرجی، حس گرم تر و چسبناک داشته باشد این نکته خوب برای سفر به مناطق و نقاط گرم و مرطوب خوب نیست.

پلی استر:
این پارچه نیز محکم و بادوام و مقاوم در برابر چروک بوده که به سرعت خشک می شود و رطوبت را نیز جذب نمی کند.
ازاین رو می تواند در آب و هوای گرم و شرجی حس خیس و چسبناک داشته باشد. اما دو مورد پارچه پلی استر نیز هستند که بسیار محبوب اهالی مسافرت است:

پلی استر پشم یا پارچه خوابدار:
این نوع پارچه نیز نرم و گرم، دارای قابلیت تنفس بوده و محکم است. این پارچه قابل شستشو در ماشین لباسشویی بوده و سبک تر از پشم است و بعبارتی بدن شما را بدون داشتن وزن سنگین گرم نگه می دارد. دو نام تجاری مطرح در این زمینه ®Polartec و®Polarfleece هستند.

کول مکس:
طراحی آن بگونه ای است که عرق را از بدن دفع می کند. کول مکس دارای بالاترین سرعت خشک شدن نسبت به تمامی انواع پارچه هاست. کول مکس در پیراهن، شلوار، لباس زیر، جوراب و سینه بند های ورزشی یافت می شود. به اتیکت های متصل به پیراهن بدنبال کلمات کلیدی“wicking”  و “dry”بگردید.

میکروفیبر:
الیاف مصنوعی که بسیار ظریف است، 100 عدد از آنها برابر یک تار موی انسان است! این الیاف از پلی استر، نایلون، ریون یا اکریلیک ساخته شده اند. آنها اغلب با دیگر الیاف مخلوط می شوند. پارچه های میکروفیبر برای سفر عالی هستند.
آنها سبک وزن، با دوام، مقاوم در برابر چروک، راحت، دافع آب و ضد باد هستند. آنها می توانند تعریق را دفع کرده و براحتی تنفس داشته باشند. یکی از محبوب ترین لباس های من تی شرت های مارک HEATTECH Uniglo است. امروزه پیچیدن و بسته بندی آنها برایم عادت شده است تا آن را یا به تنهایی پوشیده یا از آن به عنوان یک لایه در زیر برای گرم نگه داشتن خودم استفاده کنم.

دانش مربوط به پارچه و الیاف خود را بالا بریدبا داشتن لباس های سفری که هم راحت باشند و هم ضد چروک در سفر بعدی خود تفاوت را احساس کنید!

برگرفته از سایت smartwomen

دیدگاه بگذارید