طرز صحیح اتو پیراهن مردانه پیراهن مردانه چگونه پیراهن خود را بدرستی اتو کنیم؟ Correct ironing 1

راهنمای اتو کردن پیراهن مردانه:

پیراهن از آن دسته لباس هایی است که در یک کمد لباس مردانه حضور همیشگی دارد.
شما در مجلس، سر کار، هنگام بازی و یا هر جای دیگر (اگر نخواهید به استخر بروید) آنها را به تن می کنید. بنابراین داشتن یک عادت مناسب اتو کردن شاید تنها راه درستی باشد که می توان در پیش گرفت. مهم نیست که باقی لباس های شما تا چه اندازه خوب و مرتب باشند، اگر پیراهن شما چروک و کثیف و نامرتب باشد، تصویری که برای ذهن مخاطب ایجاد می کند دقیقا همان کثیفی و نامرتبی است.

می گویند، اتو کردن به آن سادگی ها هم که فکرش را می کنید نیست! پس قدر مادرتان را بازهم بدانید. شاید بتوان ضرب المثل قدیمی “کار نیکو کردن از پر کردن است” را در مورد اتو کردن هم بکار برد. در واقع اگر شما بخواهید کار اتوکردن را به درستی انجام داده و در کمتر از 45 دقیقه یک پیراهن اتو شده خوب درآورید، موارد زیادی را باید در نظر داشته باشید. در این مقاله قصد داریم روش اتو کردن حرفه ای یک پیراهن مردانه را خدمت شما آموزش دهیم تا بدین ترتیب در وقت و هزینه شما صرفه جویی شده و دیگر در این گونه موارد دچار دستپاچگی نشوید.

خرید یک اتو
طرز صحیح اتو کردن لباس پیراهن مردانه چگونه پیراهن خود را بدرستی اتو کنیم؟ Correct ironing 2

خریدن اتو آنقدرها هم که ساده به نظر می آید نیست. به عبارتی در بازار با گزینه های بسیار زیادی مواجه خواهید شد. همه چیز بستگی به جنس و کیفیت مواد و حجم لباس هایی که در هر وعده می خواهید اتو کنید دارد.

در هر حال اتو های بخار محبوب ترین نوع اتوها هستند. این اتوها به لباس، بخار اعمال کرده و به این ترتیب سبب نمناک شدن و شل شدن الیاف پارچه می گردند و اینگونه باعث می شوند که کار اتو برای برطرف کردن چروک ها تسهیل شود. به عنوان یک قاعده کلی، اتو هایی که برونداد بخار بالاتری دارند بهتر هستند.

مورد دیگر اینکه شما نیاز به یک اتو با صفحه و کف خوش ساخت و باکیفیت هستید.
این صفحه و کفی، صورت اتوست. با این حال لازم به ذکر است که پنج نوع مختلف از صفحه کف اتو در بازار وجود دارد.
اول، صفحه و کفی آلومینیومی است که به خوبی گرم می شود اما به راحتی ممکن است روی پارچه خش بندازند.
دوم، فولاد ضد زنگ، یا پالادیوم نچسب (تفلون) است که راحت تر و صاف تر روی لباس سر می خورند.
سوم، سرامیکی است که آنهم به راحتی روی پارچه سر خورده و به خوبی گرما را پخش می کند. این اتوها برای لباس های سخت تر و زمخت تر بیشتر مناسب هستند.

توصیه می شود یک اتوی در حد متوسط در بازار را انتخاب کنید، چرا که معتقدیم قیمت لزوما کیفیت را فراتر از حد خاصی برنمی تابد. همچنین بهتر است هنگام اتو کردن بر خلاف خط راه پارچه اتو بزنید. سعی کنید ترجیحا برای خرید اتو به صورت حضوری به بازار بروید و آن را آنلاین خریداری نکنید. با این حال می توانید تحقیقات خود را بصورت کامل در اینترنت انجام دهید، باید مطمئن شوید که اتو به خوبی در دست شما جای می گیرد و شما با وزن آن احساس راحتی و رضایت دارید. همچنین در نظر داشته باشید که کنترل اتو برای شما راحت باشد.

و دوست هر اتویی یک میز اتو است، به عبارتی شما باید برای یک میز اتوی خوب، محکم و نرم نیز هزینه کنید.

استفاده از اتو

پیش از اینکه به مرحله اتو کردن برسیم، در نظر داشته باشید که هنگام شستشوی پیراهن خود ترجیحا از حالت دهنده پارچه استفاده کنید، این کار اتو کردن را راحت تر کرده و ظاهر کلی آن را بهبود می بخشد.

اتوی شما با تنظیمات مختلف و برای طیف مختلفی از مواد بدست شما می رسد و تردیدی نیست که هر یک از پیراهن های کمد شما نیاز به تنظیمات متفاوتی دارند. نخستین کاری که می توانید انجام دهید این است که به برچسب نحوه شستشو و مراقبت از پیراهن خود که معمولا به یقه آن دوخته شده است نگاهی اندازید. اما، به عنوان یک قاعده کلی، ابتدا پیراهن های خود را به سه دسته پارچه های پنبه ای، لنین و مواد (مصنوعی) تقسیم کنید. جنس مواد پیراهن معمولا بر روی اتیکتی که به یقه پیراهن دوخته می شود درج شده که می توانید آن را بخوانید. اینگونه به تدریج به تنظیمات مطلوب خود می رسید: اینکه چه مواد یا پارچه هایی نیاز به گرمای بیشتری دارند، یا اینکه در فاصله بین هر وعده اتو نیاز به چه مدت صبر کردن هست.

اتوی پیراهن های پنبه ای

برای پیراهن پنبه ای، پیراهن خود را روی سمتی که اتو می کنید اندکی نم دار کرده و با یک اتوی داغ اتو کنید. بصورت طولی اتو کنید و نه بصورت حرکات دایره ای، تا از آسیب و صدمه به پارچه و لباس جلوگیری بعمل آید.

برای پارچه های با جنس ضخیم تر، برای داشتن بهترین نتیجه باید هر دو سمت پارچه را اتو کرد.

اتوی پیراهن های با ترکیب های پنبه

از اتوی بخار با حرارت کمتر برای اتوی پیراهن های با ترکیبات پنبه ای استفاده کنید. یا از داخل پارچه به بیرون اتو بزنید و یا اینکه یک تکه پارچه نازک بین پیراهن و اتو گذاشته تا از افتادن لکه داغی اتو جلوگیری به عمل آید.

اتوی پیراهن های پلی استر

حتما از یک دستمال گردن یا چیزی شبیه به آن برای جلوگیری از هر گونه تماس اتو با پیراهن استفاده کنید، چراکه پلی استر ماده ای بسیار حساس به حرارت است.

اتو کردن پیراهن های لنینی

از یک اتوی گرم استفاده کرده و با افشانه ذرات آب را به سمتی که در حال اتو کردن هستید بپاشید. در پیراهن های لنینی، اول سمت مخالف طرفی را که در حال اتو کردن آن هستید خیس کرده، سپس سمتی که اتو میکنید را تر کنید.

لطفا توجه داشته باشید که این پیراهن ها را از داخل به خارج اتو کنید، مخصوصا اگر رنگ آنها تیره تر باشد، تا اینگونه از افتادن برق و درخشندگی ناشی از گرما جلوگیری بعمل آید.

چگونه پیراهن را اتو کنیم

طرز صحیح اتو کردن پیراهن مردان پیراهن مردانه چگونه پیراهن خود را بدرستی اتو کنیم؟ Correct ironing2از یک بطری یا یک اسپری استفاده کرده و آزادانه روی پیراهن اسپری بزنید. اینکه چه مقدار آب بپاشید بستگی به این دارد که در چه فاصله زمانی بعد از اتو کردن پیراهن می‌خواهید آن را به تن کنید، اما هرچه پیراهن خیس تر و نم دار تر باشد اتوی آن و برطرف کردن چین و چروک های روی آن نیز آسان تر خواهد بود.

تمام دکمه ها، از جمله دکمه های سرآستین را باز کنید، و سپس مراحل مهم زیر را اجرا کنید تا بتوانید پیراهن را با سرعت و دقت اتو کنید.

 • یقه:
  یقه پیراهن را باز کرده و تخت کنید. بیاد داشته باشید که هر دو طرف را اتو کنید. از بیرون شروع و به سمت داخل کار کنید. آن را تا کنید، تاخوردگی را بگیرید و اتو را بیش از یکبار قرار دهید تا آن را خشک و ترد درآورید.
 • سرآستین ها:
  همچون یقه، آن را به بیرون باز کرده و ابتدا داخل آن را اتو کنید تا هرگونه تاخوردگی یا چروک از بین برود. دوباره از خارج به داخل کار کنید.
 • سرشانه:
  این بخش در قسمت فوقانی پشت پیراهن و در راستای شانه هاست. از یک طرف شروع کرده و به وسط کار کنید، سپس پیراهن را روی تخته چرخانده و طرف دیگر را اتو بزنید.
 • پشت:
  حال سایر قسمت های باقیمانده پشت را اتو بزنید. هرگاه با چین و چروک سرسختی مواجه شدید کمی پبراهن را نم دار کنید.
 • جلو:
  ابتدا لبه ها و حاشیه ها را اتو بزنید (جایی که دکمه ها و سوراخ دکمه ها روی آنها قرار می گیرند)، آن را گرفته و بخوبی انتهای لباس را بکشید تا کار تسهیل شود. با استفاده از نوک تیز اتو فاصله بین دکمه ها را اتو بزنید. سپس سایر قسمت های باقیمانده جلو را اتو بزنید.
 • آستین ها:
  اطمینان حاصل کنید که تا خوردگی در درز باشد، هر دو طرف آستین را اتو کنید، کمی یک انتها را بکشید تا مطمئن شوید که سفت و کشیده هستند.

نکته کلیدی این است که اتو همواره در حرکت باشد، اما چیزی را نسوزانید، هنگام اتو کردن و صاف کردن و از بین بردن چروک ها، مراقب باشید که چین و چروک جدیدی روی لباس نیفتد. در حالی که پیراهن را اتو می کنید کمی پیراهن را نیز بکشید، اما مراقب باشید که بیش از حد اینکار را انجام ندهید تا مبادا چین و چروک جدیدی ایجاد شود. این امر نیازمند تمرین زیاد است.

گام مهم آخر این است که باید پیراهن خود را به شیوه ای صاف و مناسب از چوب رختی کمد اتاق خود آویزان کنید. این نکته وقتی بسیار مهم است که شما اندکی بخار را چاشنی می کنید و پیراهن هم همچنان مرطوب است.

نکات و ترفندهای اتوکردن

برای رسیدن به یک نتیجه دقیق همچون حالت آنکادر در ارتش، می توانید از آهار اتو استفاده کرده تا یک پیراهن اتوکرده تمیز و ترد و آنکادر را برای خود فراهم آورید. این محصولات در اکثر فروشگاه های زنجیره ای موجود بوده و دستورالعمل استفاده از آنها نیز روی خود آنها نوشته شده است.

اگر بنظرتان اتو در سمت نوک دار تخته اتو کار را حرفه ای و صحیح از آب در نمی آورد، آن را چرخانده و از لبه مربعی سمت دیگر استفاده کنید. این کار به شما این اجازه را می دهد که در همان وهله اول و بدون چرخاندن پیراهن، بتوانید مقدار پارچه و لباس بیشتری را اتو کنید.

تا جاییکه ممکن است پیراهن خود را از داخل به بیرون اتو کنید. شاید زحمت آن کمی بیشتر باشد، اما جهت جلوگیری از خراب شدن لباسهایتان و افتادن لکه داغ اتو روی آن، قطعا ارزشش دارد.

از اتو کردن دکمه ها، زیپ ها یا دیگر عوامل سفت و سخت بپرهیزید.

اگر عجله دارید و سریعتر به یک پیراهن صاف و رسمی و مرتب نیاز دارید، به اتو کردن قسمت های جلو، یقه و سرآستین ها بپردازید، فقط به یاد داشته باشید که دیگر در مجلس یا سر قرار، کت خود را در نیاورید!

دیدگاه بگذارید