نقاشی بر روی پارچه  نقاشی روی پارچه bindawood Painting on cloth

نقاشی روی پارچه یکی از هنرهای زیبا و جالب است که با یادگیری آن می توانید لباس ها و پارچه های ساده خود را تغییر داده و طرح و نقش دلخواه را روی آنها طراحی نمایید.

مهمترین نکته در یک طراحی زیبا؛ جنس پارچه مورد نظر است که می خواهیم روی آن طراحی کنیم. اگر می خواهید نقاشی روی لباس صاف و محکم و واضح دیده شود، بهتر است که از پارچه هایی با بافت .محکم استفاده کنید. برای افراد مبتدی نقاشی روی پارچه هایی با بافت شل زیاد واضح و دقیق نقش نمی بندد، چون بخشی از رنگ از پارچه بیرون می زند و خوب جذب پارچه نمی شود

پارچه را می شود با رنگ های مخصوص پارچه و یا رنگ های آکریلیک نقاشی کرد. رنگ های اکریلیک معمولاً برای هر نوع پارچه ای مناسب هستند، اما بهترین نوع پارچه برای کار با رنگ اکریلیک پارچه های سنگین مانند پنبه ای، پلی استر و جین است. رنگ های مخصوص پارچه نیاز به مکمل ندارند و آماده استفاده هستند. اما به دلیل کمی گرانتر بودنشان برای شروع کار بهتر است از رنگ های آکریلیک استفاده کنید. برای استفاده از رنگ های آکریلیک باید به اندازه  یک سوم  رنگ چسب بیندر اضافه کنید و اگر رنگتان سنگین و غلیظ است قلم مویتان را اندکی خیس کنید. (هرگز به رنگتان آب اضافه نکنید.)

قبل از شروع به کار یک مقوای ضخیم یا یک دسته کاغذ زیر کارتان بگذارید و با کش و گیره لبه های آن را محکم و ثابت کنید. بعد از اتمام  کار 24 تا 48 ساعت باید بماند تا کاملا خشک شود.

برای ایجاد طرح می توانید از انواع شابلون مناسب استفاده نمایید و یا بعد از انتخاب طرح، آن را روی طلق پیاده نموده و فضای داخلی آن را با کاتر برش دهید و به این صورت شابلون مورد نظر را تهیه نمایید.

نقاشی بر روی پارچه  نقاشی روی پارچه bindawood Painting on cloth 2

شابلون هایی را که تهیه نموده اید در محل دلخواه روی پارچه قرار دهید و با سوزن ته گرد آن را تثبیت نمایید. سپس تکه ابری را به رنگ آغشته نموده و فضاهای خالی شابلون را به صورت ضربه ایی رنگ نمایید و در پایان تکه های کاغذ و اضافات را با کمک موچین از روی کار بردارید. با استفاده از این سبک نقاشی می توانید تمامی لباس های ساده و همچنین شال ها و روسری ها را نقاشی نموده و طرح های دلخواه و مناسب را ایجاد نمایید.

نقاشی روی پارچه bindawood Painting on cloth1

مرحله بعد اتو کردن هست که باعث می شود رنگ روی پارچه ثابت و ماندگار شود. (اتو باید بدون بخار و با استفاده از یک لایه محافظ نخی یا کاغذ باشد.)

برای زیباتر شدن نقاشی می توانید زمانی که رنگ هنوز خیس است روی آن مقداری اکلیل بریزید تا به رنگ چسبیده و خشک شود. همچنین می توانید بر روی نقاشی چسب پارچه زده و روی آن را با نگین های کوچک و رنگی تزئین نمایید. حتماً توجه داشته باشید که از چسب پارچه برای این منظور استفاده کنید ، چون رنگ به اندازه کافی قدرت نگه داشتن نگین ها یا چیزی سنگین تر از ذرات سبک اکلیل را ندارد.

 

 

 

دیدگاه بگذارید