بهترین راه شستشوی روتختی bindawwod Wash the cloth

همه ی ما با علل و اهمیت شستن کالای خواب آشنا هستیم، اگر بتوانید کالای خواب خود را زیر میکروسکوپ قرار دهید یا ملحفه‌های تخت خود را زیر میکروسکوپ بگذارید، از آن چه می‌بینید تعجب خواهید کرد، تقریبا در هر کالای خوابی غباراتی متشکل از موجودات ریز میکروسکوپی وجود دارد که از سلول های مرده پوست تغذیه می کنند و تنها راه حل کنترل این موجودات شستشوی منظم کالاهای خوابتان می باشد. این موجودات ممکن است فرد را دچار آلرژی های ناراحت کننده و کاهش سیستم ایمنی بدن کند تنها راه کنترل این موجودات شستشوی منظم و دقیق  کالای خواب است.

از شستشوی ۶ ماه یکبار ملحفه و روتختی تجدید نظر جدی کنید و با توجه به این انبوه میکروب و آلودگی، بهتر است یک هفته در میان روتختی و ملحفه های خود را شستشو دهید . بالش های قابل شستشو را دوبار در سال شستشو دهید و اگر تا اکنون این کار را انجام نداده اید بهتر است  دیگر از بالش ها استفاده نکنید و بالش جدید تهیه  کنید، چرا که در صورت عدم شستشو، بالش  به مرکز تجمع قارچ ها و  میکروب ها تبدیل می شود و باعث بیماری های پوستی می شود.

بهترین راه شستشوی روتختی

ملحفه و روتختی سفید زود چرک می شوند و پاک کردن لکه آنها کار آسانی نیست، بهتر است پیش از شستشوی روتختی با آب و صابون، روی لکه ها چند قطره آبلیمو بچکانید.

سپس به مدتی کوتاه بروی بخار آب جوش نگه دارید تا از لابه لای تارو پود پارچه عبور کند، این کار باعث کمرنگ شدن لک ملحفه می گردد، در آخر پارچه را با آب سرد شستشو دهید.

مراحل شست شوی استاندارد در هتل ها با مواد پاک کنند

شستشوی روتختی  و ملحفه ها در هتل ها بسیار مهم می باشد و استفاده  از مواد شوینده ، بسیار عادی است. پس بدون نگرانی ملحفه های خود را با مواد شوینده معمولی بشویید.

شست شو با نرم کننده ها :

در این مرحله پارچه ها با یک نرم کننده و بدون استفاده ازسایر مواد شستشو می شویند.

معجزه آمونیاک و مواد شوینده :

راه دیگری که نتیجه مساعدی به ما می دهد این است که یک فنجان نرم کننده و نصف فنجانی آمونیاک بر روی ملحفه ها بریزیم و شستشو دهیم.

شستشوی دستی یا ماشینی باید با عملیات ملایم و در حداکثر دمای ۳۰درجه سانتی گراد (آب سرد ) انجام شود.

استفاده از خشکشویی با تنظیما در حالت ملایم بلامانع است. اتو کردن با بخار به جز محصولاتی که با الیاف پر شده اند (لحاف ، بالش و … ) مجاز است.

خشک کردن در خشک کن به جز محصولاتی که با الیاف پر شده اند (لحاف ، بالش و…) مجاز است  با پارچه های همرنگ شسته شوند.

استفاده از نرم کننده ی مناسب جهت تسریع شدن اتو ، به جز محصولاتی که با الیاف پر شده اند، بلامانع است از پودرهای آنزیمی و یا صابونی استفاده نشود.

همراه با پارچه های ضخیم (جین و چرم و…)، پارچه های پرزدار (حوله ، پتو) و اجسام برنده مثل زیپ شسته نشوند.

در محصولاتی که با الیاف پر شده اند، پس از شستشو و اطمینان یافتن از خارج شدن کامل مواد شوینده ، محصول را آبکشی کرده و در سبدی قرار دهید تا کاملا آب از آن خارج گردد.

جهت خشک شدن محصول بهتر است در جای مسطحی پهن شود و از فشردن و آویزان نمودن آن نیز خود داری گردد.

مهمترین نکته ای که باید در شستشوی محصولات کالای خواب در رابطه با پودر و مواد شوینده (نرم کننده ها)به یاد داشته این است که این مواد باید از نوع خنثی باشند ، یعنی از مواد شوینده ی آنزیم دار حاوی دانه های آبی استفاده نشود.

در ضمن توصیه می شود برای محصولات رنگی، از مواد شوینده ی مخصوص پارچه های رنگی استفاده شود. نکته ی دیگر اینکه برای شستشو با ماشین و یا دست، حداکثر دمای آب ۳۰ درجه بیشتر نباشد . به هیچ وجه کالای خواب را خشک شویی نکنید، اتو کشیدن نیز در نگهداری فرم پارچه اثر گذار است و البته استفاده کردن از ماشین خشک کن نیز توصیه می شود.

حتما محصولات را بعد از شستشو سریعا از ماشین لباسشویی خارج کنید. از تماس هرگونه لباس و حوله ی خیس و مرطوب قبل از اولین شستشو (برای رنگ های تیره ) با محصول خود داری کنید. پیشنهاد می شود کاور ملحفه ها را به صورت پشت و رو بشویید، درضمن بهتر است رنگ های تیره جداگانه شسته شوند.

 

توصیه های برای نگهداری روتختی و ملحفه

کلیه منسوجات باید دور از رطوبت نگهداری شوند. باید از انباشتن روی هم به مقدار زیاد و در مدت طولانی و همچنین قرار دادن وسایل سنگین روی بالش ، لحاف و تشک در انباری و یا کمد دیواری خودداری شود.

 

دیدگاه بگذارید