لباس بدون چروک در چمدان چگونه لباسهای بدون چروک در چمدان داشته باشیم! chamedan

چگونه لباس های خود را بدون آنکه چروک شوند در چمدان جاسازی کنیم!

حضور در یک جلسه کاری یا یک عروسی مجلل با لباسی که ظاهر مچاله و چروک دارد قطعا باعث شرمندگی است. این گونه اوقات ظاهر شما طوری خواهد بود که انگار 30 ساعت خواب بوده اید و سپس از یک تپه سقوط کرده اید، در راه رسیدن به مجلس یا قرار با راننده دیگری کورس جیمزباندی گذاشته اید و همه این کارها را با همان لباس تنتان انجام داده اید.

بیایید صادق باشیم. حتی زمانی که جیمز باند همه این کارها را انجام می دهد، کت او همچنان اتو خورده باقی می ماند و اثری از هیچ گونه چروکی روی آن دیده نمی شود. و بعد شما و لباس های بی چروک آن هم وقتی کارهای جیمز باندی می کنید؟! خیلی ممنون!

مهم نیست که چه نظری راجع به اتو کردن دارید، پیچیدن لباس ها طوری که در نقطه مقصد نیز همانطور بدون چروک باشند ترفند و قلق داشته و بعبارتی چالش برانگیز است.

به خصوص اگر در یک سفر کاری باشید و چین و چروک ها روی زشت خود را نشان دهند.

آیا لوله کردن لباس ها از چروک شدن آنها جلوگیری می کند؟

در مقاله حاضر قصد داریم نکاتی را در این باب به شما آموزش دهیم.

مواد و پارچه های ضد چروک

برای شروع، یک راه مطمئن و ثمربخش برای جلوگیری از ظهور چروک ها، این است که در همان وهله اول آنها را جدا کرده و اصلا آنها را با خود نبریم.

چگونه باید این کار را کرد؟

سعی کنید لباس ها و بافت هایی را با خود ببرید که خود به خود و بطور طبیعی ضد چروک هستند. پارچه هایی نظیر پارچه های مواد مصنوعی، نایلون، لیکور، پلی استر در برابر چین و چروک مقاوم هستند.

و این لباس ها مزیت بزرگی نیز با خود خواهند داشت: این نوع پارچه ها معمولا آنتی باکتریال بوده، سریع خشک شده و آب را در خود نگه نمی دارند. به عبارت دیگر، این گونه لباس ها و پارچه ها لباس هایی به اصطلاح تخصصی هستند.

اگر طرفدار لباسهای تکنیکی یا تخصصی نیستید، اتیکت لباس را چک کنید تا ببینید که لباس شما از پارچه های زیر ساخته شده است یا خیر:

 • کشباف
 • پشم
 • لیوسل (یا به عبارتی تنسل)
 • کشمیر
 • بافتنی ها
 • اسپندکس، لاکرا یا الاستین

مطمئن نیستید که آیا پارچه در DNA خود چروک دارد یا نه؟ می توانید آن را سریعا تست کنید. یک گوشه از پارچه را گرفته و 30 ثانیه آن را در مشت خود فشار دهید.

پارچه چروک نمی شود؟ یا پارچه چروک خورد و چروک ها بعد از یک دقیقه برطرف شد و پارچه به حالت اولیه بازگشت؟ خوب تبریک می گوییم، شما انتخاب درست را انجام داده اید.

چگونه لباس ها را در چمدان بپیچیم تا چروک نشوند؟

در زیر ترفندها و استراتژی هایی برای کاهش مقدار چین و چروک لباس هایی که آنها را  می پیچید خدمت شما ارائه می کنیم. شما باید از روشی که مناسب نوع جامه و پارچه انتخابی شماست استفاده کنید.

لوله کردن یا پیچیدن

چیزی در مورد لوله کردن یا پیچیدن شنیده اید؟

من اخیرا متوجه این روش و ترفند شده ام. یکی از همکاران من، آموزش مفصل این روش جدید و جالب را بدون اینکه در لباس چروکی ایجاد شود با ما در میان می گذارد.

این روش شامل قرار دادن لباس های خود دور تا دور توده ای از لباس های مقاوم در برابر چین و چروک بوده و لباس های ظریف تر مشابه کت در تصویر زیر در بیرون قرار داده می شود. آن را همچون یک اریگامی در یک مقیاس بزرگ برای لباس هایتان تصور کنید.
لباس بدون چروک چگونه لباسهای بدون چروک در چمدان داشته باشیم! chamedan2
در اینجا توضیحات همکار خود را خدمت شما ارائه می کنیم:

“پوشاک با ترتیب ویژه ای پیچیده می شوند، به طوری که لباس هایی که بزرگ تر هستند و خیاطی بیشتری دارند و بیشتر در معرض چین و چروک هستند، در بیرون از توده قرار می گیرند (در این قسمت ها انباشته کردن دارای شعاع انحنای بزرگتری است) و لباس هایی که احتمال چین و چروک شدن آنها کمتر است، نزدیک به مرکز قرار می گیرند. در اینجا ترتیب مرسوم را خدمت شما ارائه می کنیم (کار پیچیدن را از لایه بیرونی آغاز کنید):

 • کت
 • دامن های بلندتر، لباس زنانه
 • پیراهن های آستین بلند
 • پیراهن های آستین کوتاه
 • شلوار کتان/ شلوار پارچه ای
 • گرمکن، بافت
 • لباس زیر

برای درست کردن هسته توده چمدان به یک شیء با اندازه ثابت نیاز است: شاید یک کیف کمری یا یک کیف دستی انتخابی ایده آل باشد.”

اما سوال بزرگ اینجاست: آیا این کار واقعا جواب می دهد؟

یکی از مشتریان بوتیک ما که این روش را تست کرده اینگونه می گوید:

“پس از تنگ هم چیدن توده لباس ها در یک چمدان ایستاده و باز کردن آن بعد از 24 ساعت، به نظر می رسید که لباس ها ظاهر بسیار خوب خود را حفظ کرده اند. همانطور که پیش بینی می شد اقلام در کناره که یک کت و یک سری پیراهن بودند، از بدون چروک ترین موارد بودند، که تنها چند چروک در جایی که دست ها را دور تا دور بسته و تا کرده بودم وجود داشت. لباس هایی که به مرکز نزدیک تر بودند، اندکی چروکهای بیشتری از خود نشان می دادند، با این حال اما به نظر می رسید که بسیار بهتر از زمانی هستند که آنها را جداگانه و تک تک لوله یا تا می کردم و درون چمدان می گذاشتم.

نظر: یک انتخاب بسیار خوب برای مسافرت های کاری و ماموریت ها. هر کس که امید دارد پیراهن و شلوار که بسیار مستعد چروک شدن هستند را جدا قرار داده و بدون تلاش زیادی ظاهر اتو خورده آنها را حفظ کند می تواند از این روش استفاده کند.

در زیر روش لوله کردن توده ای را به شما آموزش می دهیم:

لوله کردن

این روش، روش پیچیدن مورد علاقه من است: یعنی لوله کردن. من فکر می کنم این بهترین راه برای بدون چروک نگه داشتن لباس هاست. در این روش لباس های شما بدون داشتن چروک های سخت و شدید، بصورت تنگ و سفت لوله می شوند.

برای کاهش چین و چروک در جلو پیراهن خود، پیش از لوله کردن لباس های خود آنها را در راستای درز ها تا کنید.

به نرمی و آرامی جمع کنید

ساک یا کیف خود را بیش از حد انباشته نکنید. به لباس خود مقداری فضا بدهید تا نفس بکشد.. هر گونه چین و چروک احتمالی که فکر می کنید در حال شکل گیری است را صاف کرده و هوای آن را خارج کنید.

تا کردن با دستمال کاغذی

یک تکه دستمال کاغذی یا کیسه پلاستیک در وسط پیراهن و شلوار گذاشته و سپس آنها را تا کنید. این کار باعث کاهش مقدار چین و چروک ها می شود زیرا اصطکاک را بطور چشمیگری کاهش می دهد (اصطکاک یکی از دلایل چروک شدن است).

کاور های پلاستیکی

پلاستیک اصطکاک را کاهش داده و بطور کلی چروک لباس ها را از بین می برد.

با استفاده از کیسه های پلاستیکی یا کاورهای نایلونی، این ترفند بسیار پیچیده محاسباتی را اجرا کنید. هر لباس را در یک کاور بپیچید. ملیسا کلرمان یکی از مشتریان ما که این ترفند را امتحان کرده می گوید: “لباس ها به همان حالتی که آنها را گذاشته اید به مقصد می رسند. انگار کاملا از آنها محافظت کرده اند!”

برگرفته از وبلاگ Packsmith

دیدگاه بگذارید